Zarządzanie ryzykiem

Symulator krzywej kapitału: ryzyko, wyniki i obsunięcie

Te same założenia transakcyjne mogą prowadzić do bardzo różnych zmian salda. Zasymuluj możliwe wyniki, porównaj dwa poziomy ryzyka na tych samych transakcjach i prześledź obliczenia dla jednej ścieżki.

Autor · Redaktor

Sprawdzono

Falujące turkusowe i niebieskie wstęgi ze szkła oraz mosiężna wstęga nad jasną kamienną powierzchnią.

Najważniejsze

  1. Symulacja pokazuje wyniki możliwe w określonym modelu. Prawdopodobieństwo zysku, relacja zysku do straty i udział ryzyka to założenia, a nie prognozy Twoich przyszłych wyników.

  2. Porównuj poziomy ryzyka na identycznych sekwencjach zysków i strat. Rozkład sald końcowych analizuj osobno od maksymalnego obsunięcia każdej ścieżki.

  3. Przy stałym procentowym ryzyku i relacji zysku do straty zmiana kolejności tych samych wyników nie zmienia salda końcowego. Przebieg ścieżki i obsunięcie mogą się jednak zmienić.

Czym jest symulator krzywej kapitału?

Symulator krzywej kapitału tworzy hipotetyczne ścieżki rachunku na podstawie określonych założeń. Wybierasz saldo początkowe, założone prawdopodobieństwo zysku, relację zysku do straty netto, procentową stratę i liczbę transakcji. Symulator generuje 1000 sekwencji i stosuje te same wyniki do dwóch ustawień ryzyka. Użytecznym rezultatem jest zakres możliwych wyników modelu, a nie pojedyncza przekonująco wyglądająca linia.

Historia rzeczywistego rachunku zapisuje to, co się wydarzyło. Backtest stosuje reguły transakcyjne do danych historycznych. Ta symulacja działa inaczej: korzysta z niezależnych losowań z dwoma możliwymi wynikami, bez cen, sygnałów wejścia ani połączenia z brokerem. Model dwumianowy opisany przez NIST stanowi podstawę rozkładu liczby zyskownych transakcji; reguły salda i wielkości ryzyka określamy poniżej.

Każdy punkt przedstawia saldo po zakończeniu modelowej transakcji, bez innych otwartych pozycji. W tych punktach saldo i wartość rachunku, czyli equity, są w uproszczonym modelu równe. Rzeczywista krzywa equity może również uwzględniać niezrealizowany wynik otwartych pozycji. Narzędzie nie pokazuje więc najgłębszego spadku, jaki mógłby wystąpić w trakcie trwania transakcji.

Ustaw założenia i uruchom symulację

Zacznij od domyślnego horyzontu 100 transakcji, a potem zmieniaj po jednym założeniu. Oba warianty rozpoczynają od 1000 USD, założonego prawdopodobieństwa zysku 50% i relacji zysku do straty netto równej 1. Wariant A traci w stratnej transakcji 1% bieżącego salda, a wariant B 2%. Są to wartości do porównania, nie zalecane poziomy ryzyka.

Parametr

Znaczenie w tym modelu

Saldo początkowe

Dodatnia kwota przed pierwszą transakcją, wyrażona w USD na potrzeby przykładu.

Założone prawdopodobieństwo zysku p

Taka sama szansa zysku w każdym niezależnym losowaniu. Nie wymusza dokładnie takiego udziału zyskownych transakcji w skończonej sekwencji.

Relacja zysku do straty netto b

Zyskowna transakcja przynosi b-krotność swojej modelowej kwoty straty. Stratna transakcja traci dokładnie tę kwotę.

Udział straty f

Część bieżącego salda przeznaczona na modelową stratę. Kwota pieniężna zmienia się wraz z saldem.

Liczba transakcji N

Długość sekwencji: od 1 do 500 zakończonych transakcji. To nie liczba dni ani lat.

Ziarno losowania

Identyfikator, który pozwala odtworzyć próbę przy tych samych parametrach i tej samej wersji modelu.

Przewiń w bok, aby porównać wszystkie kolumny ↔

Zarówno zysk, jak i modelowa kwota straty są założeniami netto: zawierają już koszty transakcyjne, które chcesz uwzględnić. Dodatkowa prowizja nie jest odejmowana. Relacji zysku do ryzyka brutto nie można po prostu wpisać jako wartości netto bez uwzględnienia kosztów. Kalkulator zysku do ryzyka służy do innego zadania: planowania poziomów cenowych i warunkowych wyników pojedynczej transakcji.

Po zmianie danych uruchom obliczenia ponownie. Najpierw porównaj tabelę wyników, a następnie sprawdź wybraną ścieżkę. Zmiana ziarna generuje kolejną próbę z tych samych założeń; nie odkrywa nowej sytuacji rynkowej. Zerowy udział straty to przydatny wariant kontrolny: jego saldo pozostaje niezmienne.

Wypróbuj samodzielnie

Sprawdź założenia

Porównaj dwa poziomy ryzyka na 1000 ścieżkach

Wybierz prawdopodobieństwo zysku i relację zysku do straty netto, a następnie porównaj dwa udziały straty na dokładnie tych samych losowych wynikach. Każdy punkt odpowiada zakończonej modelowej transakcji.

Hipotetyczny model z dwoma wynikami. Nie używa cen rynkowych ani danych rachunku i nie prognozuje Twoich wyników handlu.

1–1 000 000. USD to jednostka przykładu; bez przeliczania walut.
0–100. Twoje założenie, nie szacunek z danych rynkowych.
0,1–5. Każdy zysk wynosi +bR, a każda strata −1R.
0–10. Obliczana ponownie z salda przed każdą transakcją.
0–10. Zero daje wariant kontrolny o niezmiennym saldzie.
1–500 zakończonych modelowych transakcji na ścieżkę.
0–4294967295. To samo ziarno i założenia odtwarzają tę samą próbę.

Użyj kropki lub przecinka dziesiętnego, bez separatorów tysięcy, symboli walut i notacji wykładniczej.

Zysk i modelowa strata są założeniami netto po kosztach, które chcesz uwzględnić. Dodatkowa opłata nie jest odejmowana. Granice pól są ograniczeniami technicznymi, nie zaleceniami bezpiecznego ryzyka.

Zmień jedno założenie

Symulacja gotowa: transakcje na ścieżkę — 100, ziarno 20261023. Dostępne są podsumowania salda końcowego i obsunięcia.

Wyniki dla widocznych założeń

1000 ścieżek · transakcje: 100 · ziarno 20261023 · model 1.0.0

Saldo początkowe 1000,00 USD · założone prawdopodobieństwo zysku 50% · zysk netto 1R · A 1% · B 2%

Salda końcowe 1000 ścieżek (USD)
MiaraModel A
1%
Model B
2%
10. percentyl865,02740,79
50. percentyl · mediana995,01980,19
90. percentyl1121,881246,11
Średnia arytmetyczna991,44983,14
Maksymalne obsunięcie każdej pełnej ścieżki (%)
MiaraModel A
1%
Model B
2%
10. percentyl5,917911,6635
50. percentyl · mediana10,613820,4537
90. percentyl18,274733,4525

Dla każdej ścieżki obsunięcie jest mierzone od jej wcześniejszego najwyższego salda po zamknięciu transakcji, z uwzględnieniem salda początkowego. Tabela podsumowuje te 1000 indywidualnych maksymalnych obsunięć.

Percentyle opisują tę próbę modelową. Wynik na poziomie 10. percentyla nie jest limitem straty, a 90. percentyl nie jest celem ani gwarancją.

1–1000. Zmień ścieżkę bez generowania nowej próby.
Linie mediany i pasma od 10. do 90. percentyla

Saldo (USD)

Linie mediany i pasma od 10. do 90. percentylaModele A i B używają tych samych osi. Każda linia i każde pasmo są obliczane osobno przy każdej transakcji na podstawie 1000 ścieżek. Liczbowe podsumowania końcowe znajdują się w tabelach powyżej.

Zakończone modelowe transakcje

A · linia ciągłaB · linia przerywana

Pasma przedstawiają punktowe percentyle próby, a nie przedziały prognozy. Linia mediany nie musi odpowiadać jednej pełnej ścieżce, a pasmo nie oznacza, że 80% całych ścieżek stale mieści się w jego granicach.

Ścieżka 1 · zyskowne: 47 · stratne: 53

Wybrana ścieżka 1: salda i obsunięcia po każdej transakcji
TransakcjaWynikModel A
Saldo (USD)
Model B
Saldo (USD)
Model A
Obsunięcie (%)
Model B
Obsunięcie (%)
0Początek1000,001000,0000
1W · zysk netto1010,001020,0000
2W · zysk netto1020,101040,4000
3L · strata netto1009,901019,5912
4W · zysk netto1020,001039,980,010,04
5W · zysk netto1030,201060,7800
6W · zysk netto1040,501082,0000
7L · strata netto1030,091060,3612
8W · zysk netto1040,401081,570,010,04
9W · zysk netto1050,801103,2000
10W · zysk netto1061,311125,2600
11W · zysk netto1071,921147,7700
12L · strata netto1061,201124,8112
13L · strata netto1050,591102,321,993,96
14W · zysk netto1061,101124,361,00992,0392
15W · zysk netto1071,711146,850,020,08
16W · zysk netto1082,421169,7900
17L · strata netto1071,601146,3912
18W · zysk netto1082,321169,320,010,04
19W · zysk netto1093,141192,7000
20W · zysk netto1104,071216,5600
21W · zysk netto1115,111240,8900
22L · strata netto1103,961216,0712
23W · zysk netto1115,001240,390,010,04
24W · zysk netto1126,151265,2000
25W · zysk netto1137,411290,5100
26W · zysk netto1148,781316,3200
27L · strata netto1137,301289,9912
28W · zysk netto1148,671315,790,010,04
29L · strata netto1137,181289,471,00992,0392
30L · strata netto1125,811263,681,99983,9984
31L · strata netto1114,551238,412,97985,9184
32L · strata netto1103,411213,643,957,8001
33L · strata netto1092,371189,374,91059,6441
34L · strata netto1081,451165,585,861411,4512
35W · zysk netto1092,261188,894,929,6802
36L · strata netto1081,341165,125,870811,4866
37W · zysk netto1092,161188,424,92959,7163
38W · zysk netto1103,081212,193,97887,9107
39L · strata netto1092,051187,944,9399,7525
40W · zysk netto1102,971211,703,98847,9475
41L · strata netto1091,941187,474,94859,7886
42L · strata netto1081,021163,725,89911,5928
43W · zysk netto1091,831186,994,9589,8246
44L · strata netto1080,911163,255,908511,6282
45L · strata netto1070,101139,996,849413,3956
46L · strata netto1059,401117,197,780915,1277
47W · zysk netto1069,991139,536,858713,4302
48L · strata netto1059,291116,747,790115,1616
49L · strata netto1048,701094,418,712216,8584
50W · zysk netto1059,191116,297,799315,1956
51L · strata netto1048,601093,978,721316,8916
52W · zysk netto1059,081115,857,808515,2295
53L · strata netto1048,491093,538,730516,9249
54L · strata netto1038,011071,669,643218,5864
55L · strata netto1027,631050,2310,546720,2147
56W · zysk netto1037,901071,239,652218,619
57L · strata netto1027,521049,8110,555720,2466
58W · zysk netto1037,801070,809,661218,6515
59L · strata netto1027,421049,3910,564620,2785
60W · zysk netto1037,691070,379,670318,6841
61W · zysk netto1048,071091,788,76717,0577
62L · strata netto1037,591069,959,679318,7166
63W · zysk netto1047,971091,348,776117,0909
64W · zysk netto1058,451113,177,863815,4327
65L · strata netto1047,861090,918,785217,1241
66L · strata netto1037,381069,099,697418,7816
67W · zysk netto1047,761090,478,794317,1572
68L · strata netto1037,281068,669,706418,8141
69W · zysk netto1047,651090,048,803417,1904
70L · strata netto1037,181068,249,715418,8466
71W · zysk netto1047,551089,608,812617,2235
72L · strata netto1037,071067,819,724418,879
73L · strata netto1026,701046,4510,627220,5014
74L · strata netto1016,431025,5211,520922,0914
75L · strata netto1006,271005,0112,405723,6496
76W · zysk netto1016,331025,1111,529822,1226
77L · strata netto1006,171004,6112,414523,6801
78L · strata netto996,11984,5213,290325,2065
79L · strata netto986,15964,8314,157426,7024
80L · strata netto976,28945,5315,015928,1683
81W · zysk netto986,05964,4414,16626,7317
82L · strata netto976,19945,1515,024428,1971
83L · strata netto966,43926,2515,874129,6331
84W · zysk netto976,09944,7715,032928,2258
85L · strata netto966,33925,8815,882529,6613
86W · zysk netto975,99944,4015,041328,2545
87W · zysk netto985,75963,2814,191826,8196
88W · zysk netto995,61982,5513,333725,356
89W · zysk netto1005,571002,2012,46723,8631
90L · strata netto995,51982,1613,342325,3858
91L · strata netto985,55962,5114,208926,8781
92L · strata netto975,70943,2615,066828,3406
93L · strata netto965,94924,4015,916229,7738
94W · zysk netto975,60942,8915,075328,3692
95W · zysk netto985,36961,7414,226126,9366
96L · strata netto975,50942,5115,083828,3979
97L · strata netto965,75923,6615,93329,8299
98L · strata netto956,09905,1916,773631,2333
99L · strata netto946,53887,0817,605932,6087
100L · strata netto937,07869,3418,429933,9565

Wiersze 1–101 z 101

Wartości są zaokrąglane tylko do wyświetlenia. Obliczenia zachowują pełną precyzję numeryczną. Bardzo małe dodatnie salda są oznaczane jako poniżej 0,01 USD; bardzo duże wartości używają notacji naukowej.

Dodatnie obsunięcie poniżej 0,0001% jest wyświetlane jako < 0,0001%. Obsunięcia, które po zaokrągleniu wyniosłyby 100%, są wyświetlane jako < 100%: przy skończonej liczbie transakcji saldo w tym modelu pozostaje dodatnie.

Model, precyzja i ograniczenia

Niezależne wyniki przy stałym prawdopodobieństwie zysku, relacji zysku do straty netto i udziale straty. Każda transakcja daje +bR albo −1R, gdzie R jest wybranym ułamkiem bieżącego salda. Model nie uwzględnia wpłat, wypłat, nakładających się pozycji, zmiennych cen realizacji, equity w trakcie transakcji ani zasad depozytu zabezpieczającego. Więcej ścieżek zmniejsza wahania próby, ale nie potwierdza tych założeń.

Przy udziale straty poniżej 100% i skończonej liczbie transakcji modelowe saldo pozostaje matematycznie dodatnie. To właściwość modelu, nie dowód, że nie można utracić rzeczywistego rachunku.

Porównaj 1% i 2% w tych samych czterech transakcjach

Dwa zyski, a następnie dwie straty, zapisane jako WWLL, pozwalają prześledzić obliczenia bez dużej próby. To celowo wybrana sekwencja dydaktyczna, oddzielona od próby generowanej przez ziarno symulatora. Przy relacji netto równej 1 każdy zysk dodaje bieżącą kwotę ryzyka, a każda strata ją odejmuje. Dla bieżącego salda B zysk daje B_next = B × (1 + f × b), a strata B_next = B × (1 − f). Parametr f zapisujemy jako ułamek: 1% oznacza 0,01.

Po transakcji

Wynik

Saldo A: 1%

Saldo B: 2%

0

Punkt początkowy

1000 USD

1000 USD

1

Zysk

1010 USD

1020 USD

2

Zysk

1020,10 USD

1040,40 USD

3

Strata

1009,899 USD

1019,592 USD

4

Strata

999,80001 USD

999,20016 USD

Przewiń w bok, aby porównać wszystkie kolumny ↔

Pierwsza kwota ryzyka w A wynosi 10 USD. Po pierwszym zysku kolejna kwota to 1% z 1010 USD, czyli 10,10 USD. Przed pierwszą stratą wynosi ona 10,201 USD. Model zachowuje takie ułamki podczas obliczeń i zaokrągla dopiero wyświetlane wyniki. Zaokrąglanie każdej transakcji do centów oznaczałoby inny model.

Salda końcowe wynoszą w przybliżeniu 999,80 USD i 999,20 USD, co odpowiada stopom zwrotu około −0,02% i −0,08%. Dwa jednakowe procentowe zyski i dwie straty nie znoszą się, ponieważ każdy procent jest stosowany do zmieniającej się podstawy. Przykład wyjaśnia mechanizm procentu składanego; nie wskazuje ustawienia ryzyka właściwego dla rzeczywistego rachunku.

Wypróbuj samodzielnie

Cztery transakcje w pełnym obrazie

Te same zyski i straty, inne obsunięcie

Zmień kolejność dwóch zysków i dwóch strat. Saldo końcowe pozostanie takie samo w każdym modelu, ale przebieg i maksymalne obsunięcie mogą się zmienić.

Stały przykład: 1000 USD, zysk netto 1R, strata modelu A 1%, a modelu B 2% bieżącego salda. To wybrane sekwencje dydaktyczne, nie prognoza ani losowa ścieżka wyznaczona przez ziarno.

W oznacza zysk netto +1R, a L stratę netto −1R. Każdy układ zawiera po dwa takie wyniki.

Model A · 1%

Saldo końcowe

999,80 USD

Maksymalne obsunięcie

1,99%

Model B · 2%

Saldo końcowe

999,20 USD

Maksymalne obsunięcie

3,96%

Salda końcowe bez zaokrąglenia: A = 999,80001 USD; B = 999,20016 USD.

Ścieżki salda po czterech transakcjach na wspólnej skali

Saldo (USD)

Ścieżki salda po czterech transakcjach na wspólnej skaliOba modele realizują wybraną kolejność. Szczegółowe wartości przed każdą transakcją i po niej znajdują się w tabeli.

Zakończone modelowe transakcje

A · linia ciągłaB · linia przerywana
Cztery zakończone transakcje: modelowa kwota straty, wynik netto i saldo (USD)
TransakcjaWynikModel A
Modelowa kwota straty
Model A
Wynik netto
Model A
Saldo
Model B
Modelowa kwota straty
Model B
Wynik netto
Model B
Saldo
0Początek0,000,001000,000,000,001000,00
1W · zysk netto10,00+10,001010,0020,00+20,001020,00
2W · zysk netto10,10+10,101020,1020,40+20,401040,40
3L · strata netto10,201-10,2011009,89920,808-20,8081019,592
4L · strata netto10,09899-10,09899999,8000120,39184-20,39184999,20016

Saldo końcowe to 1000 × (1 + f)² × (1 − f)². Mnożenie daje taki sam wynik we wszystkich sześciu układach, gdy f jest stałe i nie występują przepływy pieniężne ani reguły zatrzymania.

Dwa zyski i dwie straty nie przywracają tutaj salda początkowego: każdy procent dotyczy zmieniającego się salda. Wyświetlony wynik nie jest skutkiem opłat.

Maksymalne obsunięcie mierzy największy spadek od wcześniejszego szczytu na wybranej ścieżce. Zmiana kolejności może zmienić ten spadek bez zmiany salda końcowego.

Model, precyzja i ograniczenia

Relacja zysku do straty netto i udział straty pozostają stałe; zmienia się tylko kolejność. Każda nowa modelowa kwota straty jest obliczana z bieżącego salda. Tabela zaokrągla wartości do wyświetlenia, ale obliczenia nie zaokrąglają każdej transakcji do centów. Wybrana sekwencja jest oddzielona od próby 1000 ścieżek symulatora.

Wartości są zaokrąglane tylko do wyświetlenia. Obliczenia zachowują pełną precyzję numeryczną. Bardzo małe dodatnie salda są oznaczane jako poniżej 0,01 USD; bardzo duże wartości używają notacji naukowej.

Dodatnie obsunięcie poniżej 0,0001% jest wyświetlane jako < 0,0001%. Obsunięcia, które po zaokrągleniu wyniosłyby 100%, są wyświetlane jako < 100%: przy skończonej liczbie transakcji saldo w tym modelu pozostaje dodatnie.

Kolejność W W L L. Salda końcowe bez zmian. Maksymalne obsunięcie: A 1,99%, B 3,96%.

Jak odczytywać 10., 50. i 90. percentyl

Symulator podsumowuje 1000 sald końcowych za pomocą 10., 50. i 90. percentyla, oznaczonych P10, P50 i P90. P50 to mediana. P10 opisuje dolną część symulowanej próby, a P90 jej górną część. Są to pozycje w wygenerowanych wynikach, nie prawdopodobieństwa osiągnięcia określonych kwot na Twoim przyszłym rachunku.

Prezentowany wynik

Jak go rozumieć

P10 / P50 / P90 salda końcowego

Trzy wartości graniczne w uporządkowanych saldach po transakcji N.

P10 / P50 / P90 maksymalnego obsunięcia

Trzy wartości graniczne po osobnym obliczeniu największego procentowego spadku od wcześniejszego szczytu dla każdej ścieżki.

Punktowe krzywe percentyli

Percentyle salda są obliczane od nowa dla każdego numeru transakcji na podstawie wszystkich ścieżek.

Przewiń w bok, aby porównać wszystkie kolumny ↔

Na punktowej krzywej mediany w różnych krokach mogą uczestniczyć różne ścieżki. Linia nie musi więc odpowiadać jednej pełnej sekwencji rzeczywiście wygenerowanej przez model. Podobnie pasmo P10–P90 nie oznacza, że 80% całych ścieżek pozostaje w jego granicach od początku do końca. Wybierz widok pojedynczej ścieżki, gdy chcesz prześledzić jeden spójny przebieg.

Percentyle są liczone metodą interpolacji liniowej typu 7, opisaną w dokumentacji kwantyli R. Między dwiema uporządkowanymi obserwacjami podana wartość graniczna może wypaść pomiędzy ich wartościami. Dla przykładowej uporządkowanej próby 100, 200, 400, 800 reguła daje P10 = 130, P50 = 300 i P90 = 680. Powtarzające się wartości i interpolacja sprawiają, że nie należy odczytywać każdego percentyla jako dokładnej liczby ścieżek o wyniku ściśle niższym.

Dlaczego średnia, mediana i pojedyncza ścieżka się różnią

Średnie saldo końcowe to suma wszystkich sald końcowych podzielona przez liczbę ścieżek. Mediana znajduje się w środku uporządkowanego rozkładu. Wybrana ścieżka przedstawia jeden wynik. Kilka bardzo wysokich sald może podnieść średnią ponad medianę, dlatego te podsumowania odpowiadają na różne pytania.

Wróćmy do przykładu czterech transakcji z p = 50% i b = 1. Istnieje 16 jednakowo prawdopodobnych sekwencji zysków i strat. W tym pełnym zbiorze dokładna średnia salda końcowego wynosi 1000 USD dla obu ustawień ryzyka. Mediany to 999,80001 USD przy 1% i 999,20016 USD przy 2%. Średnia arytmetyczna może więc pozostać na poziomie kwoty początkowej, mimo że środkowy wynik jest niższy.

Dla tego modelu średnia teoretyczna wynosi E[B_N] = B0 × [1 + f × (p × b − (1 − p))]^N, gdzie p i f są zapisane jako ułamki. Wynika to z oczekiwanego mnożnika każdej niezależnej transakcji. Wzór nie przedstawia mediany, najbardziej prawdopodobnej ścieżki ani prognozy wyników handlu.

Próba 1000 losowych ścieżek nie musi zawierać każdej czteroelementowej sekwencji taką samą liczbę razy. Wyświetlana średnia nie musi zatem wynosić dokładnie 1000 USD. Zmiana ziarna zmienia to wahanie wynikające z losowania próby; zmiana założenia zmienia rozkład, z którego próba pochodzi.

Jak mierzyć obsunięcie od wcześniejszego szczytu

Dla każdej ścieżki śledzimy bieżące maksimum, uwzględniając saldo początkowe. W późniejszym punkcie obsunięcie = (bieżące maksimum − aktualne saldo) ÷ bieżące maksimum × 100%. Maksymalne obsunięcie to największa taka wartość procentowa na ścieżce. Strata na początku również się liczy, nawet jeśli saldo nigdy wcześniej nie przekroczyło wartości początkowej.

W sekwencji WWLL wariant A osiąga 1020,10 USD, a kończy na 999,80001 USD. Jego maksymalne obsunięcie wynosi 1,99%. Wariant B osiąga 1040,40 USD i kończy na 999,20016 USD, co daje 3,96%. To spadki od wcześniejszych szczytów. Różnią się od stóp zwrotu około −0,02% i −0,08%, mierzonych względem początkowych 1000 USD.

Tabela wyników najpierw oblicza maksymalne obsunięcie każdej pełnej ścieżki, a następnie podsumowuje te 1000 wartości. Obliczenie obsunięcia wyłącznie z medianowej krzywej salda odpowiadałoby na inne pytanie i mogłoby ukryć spadki występujące na poszczególnych ścieżkach.

Tutaj obserwacje przypadają po zamknięciu transakcji. MetaTrader 5 rozróżnia obsunięcia salda i equity; wynik otwartych pozycji może powodować głębsze spadki equity między tymi punktami. Firmowa reguła trailing drawdown ma ponadto własną podstawę odniesienia, momenty aktualizacji i warunki naruszenia. Ten wykres statystyczny nie odtwarza takiego limitu umownego.

Co zmienia kolejność transakcji

W przykładzie czterech transakcji przełączaj się między sześcioma ułożeniami dwóch zysków i dwóch strat. Kroki i obsunięcia zmieniają się, ale saldo końcowe każdego ustawienia ryzyka pozostaje takie samo. Dzieje się tak, ponieważ f i b są stałe, a model nie zawiera wpłat, wypłat ani reguł wcześniejszego zatrzymania.

Dla W zyskownych i L stratnych transakcji saldo końcowe wynosi B0 × (1 + f × b)^W × (1 − f)^L. Mnożenie daje ten sam wynik bez względu na kolejność czynników. Przy ryzyku 1% i relacji zysku do straty równej 1 sekwencja WWLL ma maksymalne obsunięcie 1,99%, a WLWL około 1,01%. Obie kończą na 999,80001 USD.

W losowych ścieżkach symulatora może różnić się również liczba zyskownych transakcji. Dlatego przy identycznych danych wejściowych kończą one na różnych kwotach. Wyjaśnianie całego zróżnicowania sald końcowych wyłącznie kolejnością transakcji byłoby mylące.

Profit Factor porównuje pieniężne zyski z transakcji zyskownych z pieniężnymi stratami transakcji stratnych. Nie zachowuje pełnej sekwencji. Przy procentowym dobieraniu ryzyka zmiana kolejności może także zmieniać poszczególne kwoty, mimo że końcowy iloczyn podany wyżej pozostaje taki sam. Oddzielaj więc model od danych wejściowych konkretnej miary.

Porównuj ryzyko na tych samych losowych wynikach

Rzetelne porównanie zachowuje te same zyski i straty, zmieniając udział ryzyka. W przeciwnym razie jeden wariant mógłby wyglądać lepiej tylko dlatego, że otrzymał korzystniejszą próbę losową. Tutaj A i B mają ten sam wynik dla każdej odpowiadającej sobie ścieżki i transakcji; różni się jedynie kwota zastosowana do ich sald.

  • Przy porównywaniu obu udziałów ryzyka zachowaj to samo ziarno, prawdopodobieństwo zysku, relację zysku do straty i horyzont.
  • Zmień jedno założenie, uruchom obliczenia ponownie i porównaj te same miary, zamiast wybierać najatrakcyjniejszą krzywą.
  • Sprawdź wybraną ścieżkę obok tabeli percentyli, aby powiązać rozkład z jedną pełną sekwencją.

Obie krzywe używają tej samej skali salda, a oś pozioma liczy zakończone transakcje. Bardziej stroma linia nie mówi, ile czasu upłynęło. Większa liczba modelowych transakcji nie oznacza automatycznie dłuższego okresu kalendarzowego, jeśli rzeczywista częstotliwość handlu się zmienia.

Wpisany udział nie oblicza też wielkości pozycji w lotach możliwej do zrealizowania na rynku. Specyfikacja kontraktu, odległość stop loss i dopuszczalne wolumeny należą do obliczania wielkości pozycji. Model zakłada, że można zastosować dokładne ułamkowe kwoty, również mniejsze niż dopuszcza rzeczywisty instrument.

Czego symulacja nie mówi o rzeczywistym rachunku

Każda strata wynosi dokładnie −1R, a każdy zysk +bR, gdzie R oznacza modelową kwotę straty. Prawdopodobieństwo zysku, relacja zysku do straty i udział ryzyka pozostają stałe; wyniki są niezależne. Rzeczywista strategia może zawierać transakcje bez zysku ani straty, zmienne rozmiary wyników, skupiska zależnych strat i zmieniające się warunki rynkowe. Samo zwiększenie liczby sekwencji nie dodaje tych zachowań do modelu.

Koszty powinny być zawarte w założeniach netto, lecz ta konwencja nie symuluje poszczególnych realizacji zleceń. Luka cenowa może spowodować stratę większą od planowanej. Poślizg cenowy, płynność, przeliczanie walut, wymagania depozytowe i nakładające się pozycje mogą zmieniać rzeczywistą ścieżkę rachunku. Dokumentacja testowania strategii TradingView również wyraźnie uwzględnia koszty i założenia realizacji; ten prostszy symulator nie jest historycznym testem wykonania transakcji.

Przy udziale straty poniżej 100% każda skończona strata modelowa mnoży dodatnie saldo przez dodatnią liczbę. Obliczenie nie osiąga więc dokładnie zera po skończonej liczbie transakcji. Ta właściwość matematyczna niczego nie dowodzi o uniknięciu rzeczywistego wyczerpania środków, minimalnych wielkości transakcji czy przymusowego zamknięcia pozycji. Narzędzie nie oblicza progu ruiny ani rzeczywistego prawdopodobieństwa bankructwa.

Używaj narzędzia, aby zrozumieć wrażliwość wyników: co zmienia się wraz z jednym założeniem, które miary poruszają się razem i czego nie pokazuje pojedyncza krzywa. Nawet stabilniejsze oszacowanie z symulacji nadal opisuje wybrany model. Wiarygodność założeń wymaga odrębnych dowodów i jasno określonego procesu transakcyjnego.

Symulator krzywej kapitału: częste pytania

Czy prawdopodobieństwo zysku 50% gwarantuje, że połowa transakcji będzie zyskowna?

Nie. Każde niezależne losowanie otrzymuje tę samą szansę zysku 50%. Skończona ścieżka może zawierać więcej lub mniej zysków. Stały przykład WWLL celowo obejmuje dwa zyski i dwie straty; losowy symulator nie narzuca tej liczby.

Dlaczego to samo ziarno daje ten sam wynik?

Ziarno inicjalizuje deterministyczny ciąg losowań pseudolosowych. To samo ziarno, parametry i wersja modelu odtwarzają tę samą próbę. Powtarzalność umożliwia sprawdzenie porównań, ale nie czyni wygenerowanych wyników prognozą.

Dlaczego przy 50% zyskownych transakcji i relacji 1 saldo może spaść poniżej początkowego?

Procentowe zyski i straty odnoszą się do zmieniającego się salda. Krok +1%, a potem −1%, mnoży saldo przez 1,01 × 0,99 = 0,9999. Średnia teoretyczna wszystkich możliwych niezależnych ścieżek i jeden konkretny wynik końcowy to różne wielkości.

Czy P10 jest najgorszym możliwym wynikiem?

Nie. W próbie mogą występować niższe wyniki, a model może pomijać istotne zdarzenia rzeczywiste. P10 to percentyl próby przy zadanych założeniach, nie limit straty ani gwarancja dotycząca przyszłości.

Czy mogę na tej podstawie wybrać bezpieczny procent ryzyka?

Narzędzie porównuje skutki w uproszczonym modelu; nie wyznacza uniwersalnie bezpiecznego odsetka. Zasady rachunku, realizacja zleceń, sytuacja finansowa i wiarygodność założeń pozostają poza tym obliczeniem. Wartości z przykładów nie są zaleceniami.

Czym to się różni od Profit Factor?

Profit Factor opisuje relację łącznych zysków do strat w zakończonej próbie. Symulator generuje hipotetyczne sekwencje z założeń dotyczących prawdopodobieństwa, relacji zysku do straty i wielkości ryzyka. Żadne z tych podsumowań nie zastępuje brakujących ścieżek cenowych, zasad rachunku ani dowodów dotyczących przyszłych wyników.

Źródła i dalsza lektura

Wszystkie poradniki
Kalkulator zysku do ryzykaZaplanuj poziomy cenowe transakcji i rozróżnij wyniki brutto oraz netto.Trailing drawdown w praktyceOddziel spadek statystyczny od ruchomego limitu rachunku określonego przez firmę.Kalkulator wielkości pozycjiPowiąż budżet ryzyka z odległością stop loss i specyfikacją kontraktu.Poślizg cenowyDowiedz się, dlaczego rzeczywista cena realizacji może różnić się od planowanej.
Wszystkie poradniki